Style ogrodów i parków

ogrod

Udekorować zieleń wokół domu możemy na wiele sposobów. Czytając również podręczniki historii czy książki dotyczące historii sztuki możemy odnaleźć mnóstwo wartościowych faktów dotyczących architektury ogrodowej oraz znaczenia ogrodu.

Najpopularniejsze style ogrodów to angielski i francuski (barokowy). Parki angielskie charakteryzowały się dzikością i tajemniczością, miały one w jak największym stopniu przypominać te naturalne. Przypominały one lasy, polany, były ciemne i pełne magii jak stare lasy, które niegdyś gęsto porastały nasz kraj.

Parki w stylu angielskim najczęściej otaczały zamki, pałace i dwory, ale rozpościerały się dopiero za ich płotami – bezpośrednio przy rezydencji najczęściej były zakładane w stylu barokowym. Parki francuskie, czy inaczej barokowe, były już dokładnie zaprojektowane, a do wzoru rozmieszczenia poszczególnych roślin przywiązywano dużą wagę. Ogrody francuskie były niewysokie – nawet 30-o centymetrowe, lub były układem ścian o wysokości kilku metrów. W ogrodach barokowych sadzono tak krzewy, drzewa oraz kwiaty. Ogrody francuskie to przestrzeń kolorowa, także z elementami małej architektury – pawilonami, altanami, rzeźbami. Współcześnie ogrody barokowe można zwiedzać m.in. wokół Pałacu Branickich w Białymstoku.

Dla porównania można scharakteryzować również ogrody japońskie, które są coraz popularniejsze również na europejskich podwórkach. Założeniem przywodzą one na myśl ogrody angielskie, bo też mają w jaki największym stopniu odwzorowywać przyrodę. Azjatyccy opiekunowie ogrodów mieli troszczyć się o rośliny w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu dostrzegalna była interwencja człowieka. Ogrody Japonii organizowane były w przeszłości wokół świątyń, pałaców itd. Oczywiście ogrody ”przeniesione” do Europy nieco straciły swojej atmosfery, jednak podstawowe założenia i podobna nasadzenia przypominają parki Nipponu.

W dzisiejszych czasach architekci projektujący ogrody potrafią stworzyć prawdziwe perły w naszych ogrodach. Warto pomimo tego sięgnąć do klasycznych założeń i na ich kanwie zaplanować własny niepowtarzalny ogród. Może się okazać, że spontaniczny projekt przyniesie w końcu ogród, który będzie symbolem złego smaku i przesady, a w konsekwencji spędzany w nim czas będzie bardziej męczył niż relaksował.

Budując ogród samodzielnie (czy pielęgnując już po zaprojektowaniu) należy mieć pojęcie jakie narzędzia ogrodnicze wybrać – kosiarki do trawy, odśnieżarki, itd., aby zachować ogród w należytym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *