Rekuperatory zapewniają dopływ świeżego powietrza

rekuperatory

Efektywna wentylacja pokoju nie tylko zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, lecz może też istotnie zmniejszać straty ciepła. Bardzo dobrym urządzeniem spełniającym obie te role jest rekuperator. Składa się on z dwóch wentylatorów, które są odpowiedzialne za nawiew i wywiew powietrza z budynku. Na dodatek możliwe jest odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza, co może zminimalizować nasze rachunki za energię elektryczną.

Zwykle w pokojach, w którym odkłada się nadmiar wilgoci na powierzchni szyb okiennych można zobaczyć krople wody. Jest to oznaka, że w danym pomieszczeniu nie ma właściwego systemu wentylacyjnego. Zbyt duża wilgoć negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców oraz w przypadku jej długofalowego oddziaływania może być powodem wystąpienia pleśni na ścianie lub w środku ściany. Nawiewniki zapewniają efektywne odprowadzenie wilgoci i biorą udział w wentylacji całego pomieszczenia. Ich wykorzystanie umożliwia dodatkowo znaczne zmniejszenie strat ciepła i pozbycie się przeciągów.

W pomieszczeniach wykorzystywanych w celach gospodarczych i mieszkaniach bardzo ważne jest uzyskanie odpowiedniej ilości pary wodnej oraz dopływu rześkiego powietrza. Taką rolę spełniają nawietrzaki, które montowane są ponad oknami lub obok umożliwiają poprawną wentylację domu. Zazwyczaj są one zaopatrzone w system labiryntów tłumiących odgłosy z ulicy oraz osłonkę, zabezpieczającą przed opadami. Nawietrzaki wykonane są na ogół z blachy ocynkowanej lub chromoniklowej.

Współczesne podejścia w budownictwie umożliwiają zainstalowanie układu wentylacyjnego, zharmonizowanego do własnych potrzeb. Przy pomocy specjalnych sprzętów takich jak rekuperatory jesteśmy w stanie uzyskać doskonały poziom stężenia wilgotności powietrza w pokoju. Ich zastosowanie umożliwi także istotnie ograniczyć stratę ciepła, które jest kierowane na zewnątrz. Regularny dopływ rześkiego powietrza korzystanie będzie oddziaływać na nasz nastrój i koncentrację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *