Prawidłowo przeprowadzana komunikacja w internecie

W ciągu ostatnich lat przeżywamy istny boom technologiczny, co owocuje pojawianiem się różnego rodzaju nowości wśród wielu dziedzin technologii. Znaczny rozwój nastąpił w dziedzinie komunikacji internetowej. Niestety w parze z rozwojem internetu idzie brak poszanowania dla drugiego człowieka, analfabetyzm, nienawiść i wiele innych negatywnych zjawisk.

Nieprawidłowa komunikacja w internecie

Poprzez internet można komunikować się na wiele sposobów. Do najpopularniejszych narzędzi należą poczta elektroniczna (e-mail), portale społecznościowe, czaty, komunikatory oraz fora internetowe. Za ich pomocą można wymieniać się wiadomościami ze znajomymi oraz rodziną. Jest to także miejsce wymieniania się komunikatami z różnymi ludźmi z całego świata. Jaka jest komunikacja w internecie, każdy widzi. Często jesteśmy zażenowani poziomem dyskusji, która się tam toczy. Narzekać można na notoryczne obrażanie drugiego człowieka, które widoczne jest na każdym forum internetowym czy czacie. Nie ma w zasadzie minuty, by nie pojawił się obraźliwy komentarz czy wiadomość. Co prawda istnieją moderatorzy, ale zanim je skasują, może minąć wiele dni. Obraźliwe komentarze dotyczą najczęściej poglądów politycznych. W naszym kraju panują chyba zawody kto kogo bardziej obrazi. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju uprzedzenia i poglądy rasistowskie. Z takich poglądów rodzi się nienawiść do drugiej osoby, co jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Kolejnym mankamentem komunikacji w internecie jest analfabetyzm, który widoczny jest szczególnie na forach oraz portalach społecznościowych. Nie ma w zasadzie miejsca wolnego od tego typu zjawiska. Kaleczenie języka polskiego w internecie, powinno być ścigane na każdym kroku. Moderatorzy powinni usuwać każdą wiadomość, która napisana została z rażącymi błędami ortograficznymi, czy stylistycznymi. Dlaczego tak byłoby lepiej? Ponieważ ogromna ilość młodych ludzi namiętnie spędza wiele godzin w wirtualnej sieci. A czytając niepoprawnie sformułowane wypowiedzi, przyzwyczaja się do takiej pisowni. To właśnie w Internecie widać ogromne niedociągnięcia polskiego systemu edukacji.

Odpowiedzialność w sieci

Każdy powinien wziąć odpowiedzialność za jakość komunikacji w internecie, ponieważ negatywnie wpływa to na młodszych użytkowników. Jeśli chcemy kulturalnych dyskusji, zgłaszajmy moderatorom szkodliwe wiadomości. Reagujmy także na każde przejawy nienawiści oraz ksenofobii. Dzięki temu dyskusja przebiegać będzie w cywilizowanych warunkach. Pozytywnie wpłynie to także na rozwój naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *