Klimatyzacja – funkcje i znaczenie

klimatyzacja

Standardowymi funkcjami klimatyzatorów są: chłodzenie, wentylacja, czyszczenie, suszenie i regulowanie przypływu powietrza. Niektóre klimatyzatory oprócz tego ogrzewają i nawilżają powietrze. Klimatyzator w miejscu pracy sprawia, że pracownicy są bardziej wydajni, łatwiej im się skoncentrować. Lecz klimatyzator przyda się też w domu. Pojawia się coraz więcej ozdobnych klimatyzatorów, o niebanalnej kolorystyce oraz wzornictwie.

Klimatyzacja kształtuje mikroklimat we wnętrzach: w mieszkaniach, w firmach, w sklepach, w zakładach produkcyjnych, w lokalach gastronomicznych, w aptekach albo w gabinetach lekarskich czy w serwerowniach. Klimatyzator nie tylko utrzymuje właściwą temperaturę i wilgoć powietrza, ale też usuwa z niego zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy.

Wentylacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, który służy utrzymaniu we wnętrzu odpowiedniej temperatury i wilgoci, czystości oraz prędkości cyrkulacji. Klimatyzacja ma zagwarantować wygodę, dogodne warunki pracy. W języku potocznym klimatyzacja utożsamiana jest z procesem chłodzenia. Czym różni się klimatyzacja od wentylacji? Wentylacja gwarantuje wymianę powietrza między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Wentylator miesza powietrze, ale w przeciwieństwie do klimatyzacji nie zmienia jego właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *