Jak poprawić bezpieczeństwo domu?

materiały ognioodporne

W domu jest co najmniej kilka potencjalnie niebezpiecznych miejsc. W kuchni to kuchenka gazowa, elektryczna lub piec; w łazience zwykle są to bojlery, w pokoju dziennym będzie to kominek. Oczywiście takich potencjalnych newralgicznych miejsc możemy znaleźć więcej, dziś jednak zajmę się tymi najczęstszymi.

W kuchni i łazience potencjalnymi skutkami nieodpowiedniego montażu sprzętu albo niewłaściwego użytkowania są najczęściej pożary, które w ekstremalnych sytuacjach mogą też wybuchem. Ogromne niebezpieczeństwo tworzy tutaj gaz oraz ogień w połączeniu z nim. W tym przypadku chyba istotniejsze od prawidłowej instalacji jest właściwe użytkowanie. Bardzo częste powody ognia czy wybuchów to niedbalstwo i roztargnienie, które może doprowadzić do uwolnienia gazu i wystarczy tylko iskra, by wybuchnąć.

Sprawa wygląda inaczej w kwestii kominków. Konstrukcje te, montowane najczęściej w salonach, powinny być właściwie skonstruowane, a później czyszczone. W przypadku palenisk niewłaściwe korzystanie komplikuje najczęściej konserwację, ale zdarza się również może być źródłem zagrożenia. Niewłaściwa konstrukcja palenisk może doprowadzić do pękania murów, nienależytej odprowadzania dymu czy nawet zagrożenia pożaru. Na co zwrócić uwagę w trakcie instalacji paleniska?

Niezwykle istotna jest konstrukcja i użyte materiały do budowy kominków. Prawidłowa konstrukcja zapewni prawidłowy obieg powietrza oraz odprowadzanie spalin oraz dwutlenku węgla. Użyte materiały ognioodporne uchronią zaś ściany przed oddziaływaniem wysokich temperatur. Jakie materiały ogniotrwałe należy użyć? Będą to cegły, gładzie czy inne materiały ogniotrwałe.

Ktoś mógłby powiedzieć, że bezpieczeństwa nigdy za wiele. Równie ważne jak pragniemy posiadać eleganckie apartamenty, tak bardzo musimy zadbać także o jego jakość. Do tragedii wiele nie trzeba, a efekty mogą być bardzo drogie. Z tego też powodu należy zapewnić i właściwą instalację i izolację możliwych źródeł problemów, jak i pamiętać o ich należytym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *