Jak dobierać kolory ścian i farby do malowania?

Ostatnie zmiany w technologii produkowania farb malarskich sprawił, że wiele produktów potrafi posiadać nieomal dowolne kolory ścian. W efekcie ludzie mogą decydować się na spełnianie swoich dowolnych fanaberii dotyczących kolorystyki ścian. Czy jednak oznacza to, że warto dobierać kolory ścian w oparciu o własny gust, czy też lepiej zastosować się do kilku zasad palety kolorów?
Rodzaje farby a efekty świetlne

Chociaż zakłady produkcji farb do wnętrz posiadają liczne rodzaje i gatunki farby do malowania, w rzeczywistości do dekoracji mieszkania korzysta się głównie z dwóch rodzajów farby do ścian:

  • Lateksowej
  • Akrylowej

Farby lateksowe, choć nazwa to sugeruje, w rzeczywistości nie posiadają w swoim składzie lateksu. Są to po prostu farby akrylowe z domieszką żywicy kauczuku. Po pomalowaniu nią ścian na kolor farba wysychając pozostawia niewielką warstewkę gumopodobnej struktury. Sprawia ona, że:

  • Ściana jest odporniejsza na zarysowania,
  • Nie wchłania wilgoci, a zarazem oddycha,
  • Kolory ścian są matowe, lecz nie przyblakłe
  • Faktura przypomina skórkę pomarańczy.

Drugi rodzaj farby do ścian, czyli farby akrylowe, posiada odmienne składniki. Jest to farba wodna, czyli zawiesina pigmentu w żywicy poliakrylowej jest rozpuszczana wodą. Malowanie nią nie jest trujące. Farby akrylowe tworzą błyszczącą powłokę, która pięknie podkreśla kolorystykę farby do ścian.

Już teraz widać, że w zależności od wyboru farby uzyskamy odmienne kolory ścian. A jak zatem wybierać kolory z palety?
Metoda na wybieranie kolorów ścian

Nasze oczy nie są nieomylne i wiele razy potrafią przekłamać to, co widzimy. Gdy patrzymy w sklepie na paletę kolorów, może nam się wydawać, że ton jest bardzo jasny. Jednak po pomalowaniu okazuje się, że wszystko jest bardzo ciemne i ciężkie.

Dzieje się tak, ponieważ nasze oczy patrzą jedynie na wycinek koloru. W polu widzenia znajduje się ich znacznie więcej, przez co posiadamy kontrast zagłuszający prawidłową ocenę. Dopiero zapełnienie całego pola widzenia sprawia, że kolory ścian wydają się naturalne.

Złotą zasadą jest odejmowanie 2 tonów od tego widocznego na palecie kolorów, a w efekcie uzyskamy kompromis pomiędzy naszym gustem a zdrowym rozsądkiem. Podobnie jest z malowaniem pokoi na jasne i ciemne barwy – jeśli pokój jest od strony południowej, chłodne kolory ścian dadzą poczucie ulgi w gorące dni. I odwrotnie – północne pokoje potrzebują jasnych i żywych kolorów dla podniesienia wrażenia ciepła w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *