Historia ciepła – ogrzewanie

centralne ogrzewanie

W tym artykule postaram się pokrótce opisać historię ciepła bądź jak kto woli ogrzewania domowego. A więc będzie to historia od ogniska po centralne ogrzewanie.

Począwszy od prehistorii i wynalezienia ogniska przez pierwszych ludzi opiszę procesy przemian. Początkowo ludzie nie nauczyli się ocierać kamień o kamień bo zresztą kto z nas to potrafi teraz. W pierwszej kolejności brali ogień z płonących drzewa które bądź to zapaliły się w wyniku pożaru bądź to uderzenia przez piorun. Oczywiście następnie była metoda pocierania kamienia o kamień i rozpalania za pomocą drewna obracanego na innym kawałku drewna.

Jednak prehistoria nie jest zbyt ciekawym okresem dlatego warto przejść dalej , mianowicie do starożytności. W tym okresie mamy już pochodnie który w różny sposób były przygotowywane jednak pragnę zwrócić uwagę na kult bogów ognia. W Grecji był to Hefajstos bój ognia i kowalstwa który utożsamiał siłę wulkanów , natomiast w Rzymie jego miejsce zajął Wulkan. Były to postacie analogiczne jednak z trochę inną historią.

W następnej kolejności było średniowiecze. Tutaj stosowano zwykle kominki które miały ogrzać całe pomieszczenie , czy to w chałupie czy też na zamku. W nowożytności wiele się zmieniło , zaczynając od wydajnych pieców skończywszy na prymitywnych systemach grzewczych.

W naszej epoce – czyli współczesności używamy centralne ogrzewanie oraz skomplikowanych automatycznych pieców które pomagają nam w codziennym życiu. Alternatywnym źródłem może być także słońce bądź biomasa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *